top of page

Колко свежо е твоето старо червило?

  • Writer: Devora Dzhambova
    Devora Dzhambova
  • Jun 11, 2019
  • 5 min read

Може би не всяка една от вас е запозната с подробностите и скандалите, които в момента разтрисат цялата бюти общност в САЩ, а не е и необходимо. Споделям накратко историята, защото е ключова за това как се роди идеята да напиша тази публикация.

В края на месец май една от най-популярните създателки на бюти съдържание за YouTube обяви появата на своя дебютен козметичен продукт - колекция от червила в телесни нюанси. Няколко дни по-късно започнаха да се появяват отзиви, че червилата са с множество проблеми - от неравна текстура, през странни сфери (прозрачни и черни), косми и дори наченки на мухъл. Покрай всички негативни отзиви и съпътстващите ги видеа, стана ясно, че всички червила, буквално всички, са с един и същи партиден номер. Доколко това е възможно, е друг въпрос, но фактът сам по себе си беше достатъчен да породи дискусия за номерата на партидите като цяло и това какво стои зад тях. Накратко: партидният номер на продукта може да ви даде информация за това кога е произведен, а за производителя индикира производствената серия, от която е излязъл, така че ако се появи проблем, да може бързо да се идентфицира и да се отстрани.

Ако имате интерес и искате да разберете повече по темата, в YouTube има сигурно стотици видеа, заснети едва през последните няколко дни, но аз искам да ви поведа в друга посока. "Вдъхновена" от този скандал, реших да проверя козметиката, която използвам за лична употреба. Нещата, които открих, ме натъжиха, ядосаха и провокираха.

Ще започна с това, че срокът на годност на козметичните продукти е различен, в зависимост от това за каква консистенция говорим (например кремообразен продукт или пудрен продукт). Обикновено той е по-дълъг от указания на опаковката и в общи линии битува разбирането, че ако нещо не е започнало да мирише зле, значи е годно за употреба.

Източник: CheckFresh

Как обаче ще се почувствате, ако разберете, че червилото, което ползвате, е стояло 4 години на склад, преди да го купите? Аз мога да ви отговоря на този въпрос - ще се почувствате зле. След това ще си извадите поука и ще искате да я споделите и с други хора, така че да не се налага и на тях да изхвърлят цяла торба с козметика, която е закупена или получена в последната година.

Ето и моите размисли, които може и да са полезни:

1. Проверете козметиката, която имате - тази, която ползвате и тази, която само стои и заема място. Говоря не само за декоративната, но и за бялата. Всичко, което е престояло повече от указания срок на годност на опаковката или на средните стойности за конкертния продукт, най-добре изхвърлете веднага. Освен по миризмата, може да идентифицирате старите си продукти на сайтове, които съдържат база данни за повечето известни брандове в цял свят. Този, който мога да препоръчам аз, е CheckFresh (www.checkfresh.com). В него няма да откриете всяка марка, която се предлага на нашия пазар, но от сайтовете, които намерих, този е най-изчерпателен. Единственото, което трябва да направите, е да изберете бранда, който произвежда продукта, и да въведете партидния номер (на сайта има примери, които ще ви ориентират къде да търсите и за какво да гледате).

2. Не пазарувайте конкретни намалени продукти, а използвайте намаления във веригите, когато може да закупите продукта, който искате, а не този, който ви предлагат (подходящ пример е промоция от процент от цялата гама на магазина или на конкретна марка, а не на конкретен продукт).

Това е много важен урок. Миналата година купих няколко червила на марка, която харесвам и уважавам, от магазин, в който пазарувам непрекъснато. Когато тези дни проверих техните номера, открих, че са на повече от 5 години и... ми прилоша. Самите червила по нищо не изглеждат стари, но не мога да си представя да си сложа нещо на устните, което е на повече от 5 години, дори да изглежда перфектно и реално да не носи опасност за здравето ми.

Проблемът с таргетираните намаления е, че във всички случаи компанията-производител иска да продаде продукт, който (а) трябва да бъде наложен, защото е нов и непознат; (б) не се продава добре на съответния пазар; (в) застоява по складовете и трябва да бъде разкаран възможно най-скоро. В България, освен че нямаме достъп до много световни марки, макар да имаме все повече и повече бутици за козметика, проблем е и качеството на това, което се таргетира специално за балканския пазар. Разликата в качеството на продуктите под една и съща шапка за немския и за българския пазар е голяма и го казвам уверено, защото съм си правила съответните експерименти, сравнявайки продукти.* Друга подробност, характерна за българските потребители, е, че не се ползват със същите права и в огромен процент от случаите не знаят изобщо как да ги защитят. Сигурна съм, че на всяка една от вас се е случвало да си купи продукт, от който не е напълно доволна, но да се откаже да го върне в магазина, защото се срамува или се притеснява как ще изглежда и как ще погледнат на нея. А може причината да е откровен мързел, няма значение. Трябва обаче да знаем, че колкото повече отстояваме правата си и не сме съгласни с некоректното отношение, толкова по-бързо ситуацията ще се промени. Проверявайте кодовете, ако можете да го направите още на място, и сами преценете дали да купите продукта. Не е нужно продуктът да е излязъл от фабриката миналия месец, но е добре да добавите към вече започналия му живот на рафта в магазина и времето, за което смятате, че ще го изразходвате, за да прецените колко стар ще бъде, докато е ваше притежание. Когато пазарувате онлайн, разучете каква е политиката за връщане на продукта, в случай че не сте доволна.

3. Бъдете внимателни с продуктите, които получавате под формата на подарък (от абонаментни кутии, от игри в социалните мрежи, от познати).

Много от продуктите, които съм получила в последните 3-4 месеца под форма, описана горе, се оказаха на повече от 3 години... Това вече ме извади извън кожата ми, защото говорим за продукти, които почти не са използвани, а заминаха директно в кошчето за боклук. Тук искам да подчертая, че вината не е само на този, който е изпратил продукта към вас, а най-вече на дистрибутора на съответната марка, който прекрасно знае, че изпраща кашони с остарели продукти директно към потенциалните си потребители... и не му пука. Ето тук вече смятам, че това е поведение, което се приема за нормално само по нашите географски ширини.

4. Най-важното: правете осъзнат избор!

Недейте да пазарувате импулсивно! Всеки сам решава как да харчи парите си, но тук не говоря само за финансовата страна на нещата. Бъдете наясно с нуждите си, вглеждайте се внимателно в хората, които промотират дадени продукти, и се опитайте да се абстрахирате от харизмата им и да извлечете само достоверната информация, доколкото е възможно. Замислете се дали марките, чиито продукти ползвате, изповядват същите ценности като вас, било то за начина им на тестване или екологичната им политика. Следете какво и колко ползвате, от какво имате нужда, а не какво се опитват да ви накарат да повярвате, че трябва да притежавате. Информирайте се, съветвайте се и бъдете отговорни към избора си!

*В тази публикация не споделям конкретни имена на вериги магазини, на брандове и на конкретни марки продукти. Това, че от собствен опит съм запозната именно с тях, не означава, че други не правят същото или че качеството, или липсата на такова, важи за всички техни дейности.


 
 
 

Comments


© 2023 by LULU. Proudly created with Wix.com

bottom of page